niedziela, 16 sierpnia 2015

Pies ratuje Jana BoskoDzisiaj wspólnie z salezjanami na całym świecie obchodzimy uroczyście dwusetną rocznicę urodzin Świętego Jana Melchiora Bosko (wł. Giovanni Melchiorre Bosco). Nazywany jest on „Ojcem i Nauczycielem Młodzieży”.  
Jan Bosko urodził się 16 sierpnia1815 roku w Becchi, zgodnie z tym, o czym pisał w swojej książce – autobiografii Wspomnienia Oratorium. W księgach i rocznikach państwowych figuruje z datą urodzenia 16 sierpnia. Zmarł 31 stycznia 1181 roku w Turynie. Jan Melchior Bosko to duchowny włoski, prezbiter, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, tercjarz franciszkański, Święty Kościoła Katolickiego.
Żeby uczcić tego niezwykłego świętego napisałem sztukę pt. Nasza opowieść o świętym Janie Bosko, którą wystawaliśmy w auli Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie. Oto fragment jej tekstu:

Pies ratuje Jana Bosko

Mirosław Antoni Glazik (M.A.G.) Nasza opowieść o świętym Janie Bosko. Spektakl słowno-muzyczny dla dzieci i młodzieży. Ląd 2013.
Odsłona I

Pies ratuje Jana Bosko

Wyciemnienie. Tylko minimalne światło na postać Jezusa i portret Jana Bosko. Słychać w ciszy kapanie kropli. Gdy się rozjaśnia – tego efektu już nie ma. W przedstawieniu występuje dziesięciu aktorów. Nie są na stałe przypisani do poszczególnych ról. Przestrzeń gry zamyka podświetlony z tyłu parawan z białego płótna (tworząc przestrzeń metafizyczną, wizyjną lub snu). Zostanie on wykorzystany również jako ekran do emisji obrazów bądź krótkiego filmu. Po bokach sceny parawany czy kulisy, za którymi przebywają nieobecni na niej w danej chwili wykonawcy. Miejsce do gry powinno być bardziej szerokie niż głębokie.

Jan Bosko
Idzie jak akrobata po linie, przed parawanem, za którym ukazane zostanie dramatyczne zdarzenie.
Aktor 1 (głos z mikrofonu, jeszcze na scenie całkowita ciemność, która się rozjaśnia i oświetla postać w sutannie)

Życie
to balansowanie na linie
albo szybki bieg po schodach
Ksiądz Canosso
idzie polną drogą
pochyla się nad
chłopcem płaczącym na schodach
zanim wstąpią na nie aniołowie
to gubi łzy mały człowiek
nie znamy dnia ani godziny
a jednak zaświeciła gwiazda nad Betlejem
dokąd lecą podniebne ptaki
przed kim chylą łby
osły owce i dwugarbne wielbłądy
popatrz jak w sumienia wbijają się kolce
róż czy ostu
dotknij czystą dłonią
żalu która rozpala
nawet zimne obłoki
Janku Bosko ta lina
to balansowanie
dla ciebie i dla nas
odwieczne zadanie
nic nie jest proste
wszystko dawniej czy dziś
chwieje się i drga
tak napięte są struny naszych myśli
i emocji że ledwie
tli się w nas
iskra sumienia

Wyciemnienie. Nagle z tyłu i z boków od strony  widowni  pojawiają się postacie, które atakują Jana Bosko. Wtedy pomocy udziela i wkracza na scenę Tajemniczy Pies. Aktorzy w tej scenie powinny mieć maski symbolizujące zło.

Nasz Borys miał zagrać mistycznego psa, który uratował życie Jana Bosko:

Foto: nasz dog Borys. (zdjęcie wykonała Anna Davies Kowalczyk z Włocławka, Poland).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz