niedziela, 23 października 2016

Poszukiwanie Hot Doga w serialu Ranczo
Hot Dog jest jednym z bohaterów polskiego serialu pt. Ranczu. To pies rasy golden retriever. Jego właścicielką została Amerykanka Lucy. Pies jest bardzo mądry, posłuszny, inteligentny, pojętny. Jest prawdziwym przyjacielem człowieka, a szczególnie Kusego, któremu pomagał wydostać się z nałogu. Hot Dog jest bardzo przyjacielski, nieagresywny, jednak szczeka, gdy ktoś obcy lub niepożądany wkracza na teren dworku.
Historia Hot Doga
Hot Dog przed przyjazdem Lucy był nazywany Hindusem. Prawdopodobnie był przybłędą lub psem, którego pozbył się właściciel. Potem opiekował się nim mieszkający w kanciapie Kusy, do którego pies żywi wielkie przywiązanie i przyjaźń. Kiedy Amerykanka przyjechała do Wilkowyj, od razu poznała swojego przyszłego psiego przyjaciela. Hot Dog nie wyglądał na bardzo zaniedbanego, jednak był cały brudny i także głodny, ale Lucy od razu się nim zaopiekowała. Od tamtej pory pies czuwa przy parze młodych właścicieli, nieraz komplikując akcję serialu.
Pochodzenie imienia
Lucy dowiedziała się od Mroczka, że pies nazywa się Hindus. To imię kojarzyło jej się źle z byłym mężem, więc postanowiła, że je zmieni. Kiedy Amerykanka poszła do sklepu Więcławskiej, kupiła między innymi bułki i parówki, żeby zrobić popularne danie – hot dogi, którymi później poczęstowała psa. Jednak zwierzę nie chciało jeść bułki z parówką i wtedy Lucy nazwała go przekornie Hot Dogiem.
Cytaty o psie
  • "A ty za to, że nie chcesz z bułką, będziesz nazywał Hot Dog się." - Lucy
  • "Nie wąchaj mnie, nie wąchaj, trzeźwy jestem. Nie wierzysz? (westchnienie) Ja też nie wierzę..." - Kusy
Najważniejszym psem w serialu jest oczywiście Hot Dog, zwłaszcza w początkowych seriach. KUSY chętnie ucina sobie z nim pogawędki, chociaż słuszniej byłoby powiedzieć – wygłasza do niego monologi.  Psy pojawiają się w serialu mniej lub bardziej licznie. W niektórych odcinkach, jak na przykład Racja gminy, gdy to wójt podrzuca je masowo do dworku, ich rola jest niezwykle istotna dla rozwoju akcji, a w odcinku Podwójny agent, gdyby nie one, doszłoby być może do nieszczęścia. One to bowiem zaalarmowały Lucy, gdy w kanciapie Kusego zaczęła się tlić pościel.
Swojemu psu Rambo powierza chwilową pieczę nad majątkiem Solejukowa, gdy otrzymawszy pierwsze zyski ze Spółki zakopuje je pod jego budą (odc. 50 Kontrakt).
Pies, a ściślej biorąc suka, do tego szczenna, jest przyczynkiem do napaści, jakiej dopuściła się Kinga wobec Myćki (odc. 62 Przymus rekreacji). Sama suka jednak żadnej znaczącej roli nie odegrała.

Zwierzęta w serialu

Zwierzęta odgrywają w serialu mniej lub bardziej doniosłą rolę, jednak poza Hot Dogiem udział zwierząt jest raczej okazjonalny. Niemniej, trzeba przyznać, że niektóre spotkania bohaterów serialu z psem, krówką, czy byczkiem bywają bardzo brzemienne w skutki.
Seria X, odcinek 125: Nie mogąc się pogodzić z medialną porażka biskupa, Michałowa namawia go do niesubordynacji. Ten jednak ma własne plany. Solejukowa sprawdza się jako nauczycielka, ale nie może znaleźć wspólnego języka z resztą nauczycieli i mocno podpada dyrektorce. Jola wpada na pomysł otwarcia nowego interesu i proponuje go Więcławskiej. Koledzy z ławeczki widzą w tym szansę dla siebie. Zaginał Hot Dog. Kusy postanawia go poszukać. Pomaga mu całą wieś. Znaleziono go w lesie, wpadł w sidła nastwione przez okolicznych kłusowników. Lekarz udzielił mu pomocy medycznej. Pies jest ranny, ale będzie żył. Watek Hot doga ma pomyślne zakończenie w tym odcinku. Uratowany pies budzi Kusego.
Ranczo to opowieść o perypetiach młodej Amerykanki Lucy, która osiedliła się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje, gdzie odziedziczyła niewielki dworek. Ludzie, z jakimi się spotyka, problemy, jakie przed nią stają i sytuacje, z jakimi musi sobie radzić, składają się na ironiczny, a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności. Lucy powoli wrasta w Wilkowyje, znajduje miłość i zakłada rodzinę. Jej mąż, Kusy, utalentowany artysta malarz, miał za sobą zły okres. Życiowy dramat sprawił, że zaszył się na wsi, wpadł w alkoholizm. Dzięki uczuciu do Lucy odżywa i wraca do malowania. Czwarta seria „Rancza” zakończyła się rewolucyjnymi zmianami we wsi. Mimo knowań Wójta i Czerepacha, Lucy wygrała wybory. Nowa pani wójt postanowiła wykorzystać kobiecy potencjał Wilkowyj. Pracę w gminie zachowała księgowa Lodzia, a wójtowa, czyli Halina Kozioł, została jej zastępczynią.  Piąta seria rozgrywa się dwa lata po tamtych wydarzeniach. Wilkowyje pod „babskimi” rządami coraz szybciej się cywilizują i europeizują, choć czasem przebiega to w dość nieoczekiwany sposób.  W serii szóstej Paweł Kozioł, dawny Wójt, coraz więcej czasu poświęca karierze politycznej w stolicy. W Wikowyjach Lucy podejmuje trud aktywizacji bezrobotnych, a Kusy próbuje reformować system edukacji. Pęd do wiedzy odczuwa też Solejukowa. Jej pierwszym celem jest matura, ale czy na tym się skończy? Na plebanii również następują zmiany – proboszcz dostaje pomoc w osobie nowego wikarego, który zna wielkich filozofów, ale nie zna życia. W serii siódmej śledzimy losy Kusego, którego malarstwo „odkryła” agentka z Warszawy, Monika. Problem w tym, że zainteresowały ją nie tylko obrazy, ale i sam artysta. Lucy musi jakoś przetrwać twórcze uniesienia, a tymczasem nad jej głową zbierają się ciemne chmury. Pani wójt z Wilkowyj zostaje aresztowana...

Serial obyczajowy, Polska 2006-
Reż.: Wojciech Adamczyk
Scen.: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk (serie I – VI)
Wyk: Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Piotr Pręgowski, Marta Lipińska, Katarzyna Żak, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus, Marta Chodorowska, Franciszek Pieczka, Tomasz Sapryk  i inni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz