piątek, 11 listopada 2016

Psy pana naczelnika Józefa PiłsudskiegoCzy wiecie, że Józef Piłsudski miał psa?
Marszałek Józef Piłsudski i pies Dorek. Foto nr 1. Archiwum.
Marszałek Józef Piłsudski był wielkim miłośnikiem koni i psów. W Milusinie, rodzinnym dworku Piłsudskich, mieszkały dwa wierne czworonogi: Dorek oraz… Pies. Ten ostatni był nie byle jakim psem, bo wyszkolonym w akademii policyjnej owczarkiem niemieckim. Kiedy został przeniesiony wraz ze swym panem do Belwederu, pilnował tajnych dokumentów. Wpuszczał gości do gabinetu Marszałka, lecz nie pozwalał już im wyjść! Był też wiernym przyjacielem i stróżem córek Józefa Piłsudskiego – Wandy i Jadwigi. Mimo groźnego wyglądu i ciętości, w domowych pieleszach Pies zamieniał się w istnego leniucha i łakomczucha. Żona Marszałka, Aleksandra, wspominała go jako „stworzenie łagodne, przyjacielskie i leniwe”. Z Psem wiąże się również głośna w międzywojniu anegdota. Kazimiera Iłłakowiczówna, wybitna poetka, śmiała i energiczna dama, pracowała z Piłsudskim jako jego sekretarka. Pewnego dnia przyjechała do Sulejówka. Zaniepokojeni żandarmi donieśli Marszałkowi, że przy wejściu leży przerażona kobieta. Okazało się, że to Pies tak przestraszył poetkę, że ta jak długa padła na ziemię. Dworek Milusin w Sulejówku można dziś zwiedzać jako muzeum. Na jego straży stoi suka owczarka niemieckiego o imieniu Psina – nazwana tak na pamiątkę po ulubieńcu Marszałka.


Marszałek Józef Piłsudski przed wyjazdem do Rumunii 
w towarzystwie adiutanta mjr. Konrada Zembrzuskiego (1. z lewej), płk. Józefa Becka (1. z prawej) 
i psa "Psa". 19 08 1928. Foto nr 2 (z archiwum Instytut Józefa Piłsudskiego w Warszawie). 

Ochrona Marszałka Piłsudskiego. Foto nr 3. 
(Źródło: M. Lepecki, Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 1987, s. 85-93.)

Marszałek Piłsudski i pies "Pies". Foto nr 4.

 Marszałek Józef Piłsudski i pies "Pies".  
Foto nr 5 (zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Józef Klemens Piłsudski (1867 – 1935) herbu własnego – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Naczelnik Państwa Polskiego w latach 1918-1922, Wódz Naczelny Armii Polskiej od 11 listopada 1918, Pierwszy Marszałek Polski od 1920, dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930).

Józef Piłsudski na Kasztance. Foto nr  6.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której pielęgnowano polskie tradycje i patriotycznego ducha.

Józef Piłsudski na Kasztance. Foto nr  6. 
Obraz Wojciecha Kossaka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz