piątek, 23 września 2016

Jesienne tęsknoty a nasze psy i koty
Kot Norek. Foto: Mirosław Antoni Glazik (M.A.G.)    

Zrobiło się jesiennie. Toż to zaledwie pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, a już chłody dotykają naszych jeszcze nasłonecznionych ciał, a tu już ziąb przenika do kości i zimne mgły skradają się po polach i łąkach i wiszą na pobliskich olchach. Dynie na polu sąsiada jakby się skurczyły i udają piłki mistrza Marcina Gortata. Czekają, żeby je jakiś młody ambitny koszykarz zebrał i schował na zapleczu ocieplonej hali.

Kim jesteśmy? Zaczynamy się znowu nad sobą i swoją egzystencją głębiej niż zazwyczaj zastanawiać. No cóż! Nie poddawajmy się dekadenckim nastrojom. Bądźmy aktywni! Weźmy naszych czworonożnych przyjaciół na długi, rozgrzewający spacer. Potrzebujemy tego! My i one!


Trzecia poranna ucieczka-wycieczka Czarusia. Tym razem znalazł lukę w Malinowym Ogródku. Niestety, musimy ograniczyć przestrzeń jego poruszania się do domu i ogródka przed wejściem do mieszkania. Trudno. Trzeba wyszukać miejsca w ogrodzeniu, którymi może przecisnąć się na zewnątrz. Na szczęście pobiegał sobie i szybko powrócił, bo po kilku minutach zobaczyłem go przed główną furtką. To nic, że lubi sobie pobiegać poza podwórkiem, ale on biegnie na oślep, przecina asfaltową szosę, po której od czasu do czasu szybko przejeżdżają samochody i motocykle. Nie chcemy, aby mu się coś złego przytrafiło.Czaruś ucieka wyjątkowo, biegnie co sił w małych łapkach, co tchu w płucach, ale też na oślep. Aż się za nim kurzy i widać tylko drgające rytmicznie jego czekoladowe uszy i ostry jak grot strzały ogonek.

Trzeba w życiu umieć rozproszyć, rozwiać mgłę złudzeń ostrym myśleniem i realnym spojrzeniem na siebie i swoją sytuację. To nasze psiaki przypominają nam o tym codziennie.  Jeśli pozostawię na podwórku plastykową miskę czy wiadro z tworzyw sztucznych, rano będą przez nie pogryzione. Jeśli nie wykryję podkopu pod siatką ogrodzenia, któryś z naszych podopiecznych wykorzysta to i niezadługo znajdzie się poza płotem. Nasze koty i psy uczą nas tego, że trzeba być czujnym i zapobiegliwym zawsze i przez całą dobę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz